

(S. Gierszewski, op. cit.,s.156.)

W dniach 6 i 7 czerwca 1773 roku w Elblągu przebywał ponownie Fryderyk II, który był zainteresowany wspieraniem elbląskiego handlu. Jeszcze w lutym tr. pisał do późniejszego nadprezydenta Prus Wschodnich i Zachodnich Johanna Friedricha Domhardta (*1712, †1781) w sprawie projektu uspławnienia Nogatu i budowy Kanału Bydgoskiego, które miały umożliwić handel z Elbląga i Szczecina z pominięciem Gdańska. Pogłębiono Nogat, rzekę Elbląg i redę portową, rozbudowano też urządzenia portowe. Elbląg wkrótce przeżył rzeczywiście czas rozkwitu. Z daleka ściągali majętni kupcy i tworzyli nowy patrycjat, który wkrótce wyparł stary, z czasów polskich. Były to m.in. rodziny Struensee, Du Bois, Alsen, Abbeg. W latach 1772-1790 na Wyspie Spichrzów powstało 40 nowych magazynów zbożowych, nowy gmach giełdy kupieckiej (1790) z izbą korcową, w której przechowywano wzory miar, kantor bankowy kredytujący firmy handlowe (1777) oraz 2 dźwigi portowe (1788, 1793 - jedyny jaki był wcześniej zbudowano w 1364 r.).
W latach 1772-1822 (wg M.G. Fuchs'a) liczba elblążan wzrosła z 10 733 do 19 450, a także liczba budynków prywatnych z 1 552 do 2 088. Podwojenie liczby mieszkańców miasta było skutkiem zapoczątkowanej w 1774 roku, prowadzonej na wielką skalę, akcji kolonizacyjnej na obszarze b. Prus Królewskich. Prowadzono ją głównie na terenie krajów niemieckich, ale także innych państw. Osadnicy otrzymywali różnego rodzaju ulgi, zwolnienia od opłat i zapomogi. W Elblągu osiedlali się głównie rzemieślnicy (68% rodzin) i kupcy (19%). Najwięcej osadników przybyło z krajów niemieckich (niemal 46%) oraz terenów Rzeczypospolitej (ponad 38%).
W dniu 21 stycznia 1807 roku miasto zostało zajęte przez wojska marszałka Jeana Baptiste Bernadotte *[4]. Z dniem 20 stycznia tegoż roku, jak podaje E.G. Kerstan, związany jest pewien epizod: z Gdańska do Elbląga przybył z małym oddziałem huzarów (ze słynnego później pułku zwanego Pułkiem Czarnych Huzarów / Regiment Schwarze Husaren lub Brygadą Huzarów Śmierci) energiczny porucznik i stoczył walkę z francuską kawalerią przy Königsberger Tor (Brama Królewiecka). Jednak w obliczu ogromnej przewagi wroga, porucznik wycofał się do Gdańska. W dniu 25 stycznia, po bitwie pod Morągiem, Bernadotte wycofał się z Elbląga. Jednak 22 lutego 1807 roku Elbląg został ponownie zajęty przez Francuzów. Na Zalewie Wiślanym doszło do potyczek między uzbrojonymi łodziami pruskimi i francuskimi. Prusacy próbowali zablokować elbląskie drogi wodne przez zatopienie barek. W Krynicy Morskiej Francuzi mieli swój posterunek skąd ostrzeliwali przepływające statki nieprzyjaciela. Wysoczyzna Elbląska i Żuławy były zajęte przez kawalerię francuską.
Kiedy zawarto pokój w Tylży (Tilsit, obecnie Sowieck - Советск) w dniach 7 lipca (pomiędzy Francją i Rosją) i 9 lipca (między Francją i Prusami), miejscowa ludność znowu ucierpiała z powodu wycofujących się Francuzów. Dnia 14 lipca wracając z Tylży, na godzinny postój i zmianę koni, do Elbląga zajechał ponownie cesarz Napoleon. W dniu 13 grudnia 1807 roku z Elbląga wyszli ostatni Francuzi. Na miasto nałożono kontrybucje wojenne, w nierealnej wówczas do spłacenia wysokości, ponad 800 000 talarów. Największe w tym czasie w całym państwie pruskim, biorąc pod uwagę dochody mieszkańców.
Na mocy układu francusko - pruskiego w Tylży Gdańsk pozostał wolnym miastem pod protektoratem Napoleona. W tej sytuacji dla Elbląga zaistniała szansa stania się ponownie miastem handlowo konkurencyjnego dla Gdańska. Do Elbląga zaczęło napływać zboże z terenu Księstwa Warszawskiego. Nie były to jednak ilości tak znaczne, by mogły uzasadnić tezę o ponownym rozwoju. Elbląg jako port morski schodził w cień także dlatego, że w XIX stuleciu następował wzrost gabarytów statków, co przy dość płytkim Zalewie Wiślanym uniemożliwiało ich dopłynięcie do Elbląga. Port elbląski od 1809 roku był administrowany przez miejscową korporację kupiecką, wskutek braku miejscowych kapitałów w 1911 roku przejęło go państwo. Z powodu niskich obrotów handlowych stał się portem obsługi lokalnej.
(S. Gierszewski, op. cit.,s.165-166.)
Ordynacja miejska z 18 listopada 1808 roku, która powstała za sprawą ministra Karla von Steina, weszła w Elblągu w życie jako pierwsza wśród wszystkich miast Królestwa Prus. Propagowała ona idee decentralizacji władzy i wprowadzała samorząd nowego typu.
(S. Gierszewski, op. cit.,s.159-162.)
Od 1 lipca 1818 roku w Elblągu była siedziba - utworzonego na bazie miasta i jego terenów - powiatu ziemskiego (Landkreises Elbing), który podlegał administracyjnie prowincji zachodniopruskiej (Westpreußen), rejencji Gdańsk (Regierungsbezirk Danzig). Pierwszym starostą (Landrat) został wspomniany wyżej J. Ch. Ludwig Bax. W 1874 roku wydzielono z niego powiat miejski Elbląg (Stadtkreis Elbing). Do powiatu nie weszły posiadłości szpitala Św. Ducha, które znajdowały się w powiecie pasłęckim, miasto Tolkmicko i jego tereny, majątki Kadyny i Janów Pomorski (Hansdorf). Majątki w okręgu elbląskim należały wtedy do okręgu malborskiego; radca krajowy – szef urzędu rejonowego - miał swoją siedzibę w Dzierzgoniu (Christburg). Miasto Tolkmicko należało do okręgu podatkowego Malbork - Kwidzyn. Elbląg i jego teren podlegał urzędowi wojennemu i rejonowemu w Kwidzynie (Zachodniopruska Kamera Wojenna i Domen w Kwidzynie), czyli bezpośrednio rządowi pruskiemu.
(S. Gierszewski, op. cit.,s.161.)
Obok zakładów Schichau'a do największych należała fabryka samochodów i narzędzi rolniczych Franza Komnicka, która powstała w 1898 roku. W XIX i XX wieku pojawiły się też w Elblągu liczne fabryki różnego rodzaju, na ogół drobnych producentów. W ostatniej dekadzie XIX wieku czynnych było tutaj około 120 fabryk i warsztatów, w tym 5 odlewni i fabryk maszyn, 77 zakładów przemysłu spożywczego (w tym 60 masarni), 15 firm budowlanych, a nadto farbiarnie, zakład tkacki, papiernia, 3 fabryki cygar, 5 drukarni, 2 fabryki mydła i inne. W dniu 17 lutego 1828 roku powstaje Elbląskie Towarzystwo Przemysłowe (Elbinger Gewerbe-Vereins). Prowadziło ono m.in. Szkołę Przemysłową, której absolwentem był G.F.Schichau.

*[1]W 1703 roku terytorium elbląskie zostało zastawione Prusom. Intendent jako przedstawiciel króla pruskiego administrował tymi terenami. W 1773 roku von Below został prezydentem (Kammerpräsident) kamery wojny i domen w Kwidzynie.
*[2]W 1772 roku Malbork zajmują wojska pruskie. Król Prus Fryderyk II swoje rządy rozpoczął od przyjęcia w Wielkim Refektarzu zamku malborskiego hołdu poddańczego ludności zajętych w rozbiorze Prus Polskich. Stosunek Fryderyka do zamku cechował praktycyzm. Dla zamku nadeszły ciężkie czasy, zwane okresem dewastacji pruskiej. Zniszczeniu uległy gotyckie sklepienia. Zamek zamieniono w magazyny wojskowe i koszary. W Wielkim Refektarzu, będącym dumą państwa Zakonnego, wojsko ujeżdżało konie. Pałac Wielkiego Mistrza został zamieniony w manufakturę tkacką. Wiele budowli rozebrano, m. inn. część Gdaniska, kaplicę św. Bartłomieja i bramę przy kościele św. Wawrzyńca. Rozbiórką kierował Dawid Gilly. Dewastacje wzbudziły sprzeciw znacznej części społeczeństwa, zwłaszcza ludzi młodych. Inicjatorem protestu był Fryderyk Gilly - syn projektodawcy rozbiórki zamku. W 1804 roku rozbiórka Zamku zostaje wstrzymana.
*[3]Potaż produkowano głównie z popiołu pochodzącego ze spalania drewna i węgla drzewnego, a był powszechnie stosowany przy produkcji mydła, szkła, wyrobów ceramicznych, bielenia tkanin oraz jako nawóz.
*[4]Został zaadoptowany przez króla Szwecji Karola XIII i wyznaczony na następcę tronu 21 sierpnia 1810. Po śmierci króla (†05.02.1818) wstąpił na tron szwedzki jako Karol XIV Jan i norweski jako Karol III Jan.
*[5]Osada Mattendorf powstała około 1780 roku na wschód od byłego dworca kolejowego Elbląg-Zdrój (ul. Lubraniecka). Nazwa osady wywodzi się od mat pozostawianych przez przywożących zboże flisaków, wykorzystywanych przez mieszkańców do okrywania dachów.
*[6]Wówczas wiele stoczni dostarczało wyposażenie do budowy jednego statku.














Strona w przygotowaniu, treść może ulec zmianie.

Z powodu prześladowań zmuszeni byli opuścić kolejno Niderlandy, Prusy, Rosję, by w końcu osiedlić się w obu Amerykach. Mennonici przez swoje zwyczaje oraz sposób życia są utożsamiani z amiszami (od Jakuba Ammana, który w 1693 roku wraz ze swoimi zwolennikami odłączył się od kościoła mennonickiego) i hutterianami (od swojego przywódcy w latach 1533-1535 Jakuba Huttera) - wywodzącymi się ze szwajcarskich wspólnot anabaptystów.
(M. Biskup, Ziemia Chełmińska..., op. cit., s.138-139.)



*[7]Dla przyciągnięcia osadników na trudne do uprawy tereny zalewowe i podmokłe zaczęto od połowy XVI w. nadawać im ziemię na tzw. prawie emfiteutycznym, które – od narodowości pierwszych osadników – zwano potocznie prawem olęderskim. Polegało ono na wieloletniej (30-40 lat) dzierżawie gruntów, podczas której jedynym obciążeniem osadników był stały, wysoki czynsz, uiszczany zazwyczaj jednorazowo na jesieni, czyli po żniwach. Większość kontraktów dzierżawnych zawierano nie z pojedynczymi osadnikami, lecz z całymi grupami (gminami), które zobowiązane były solidarnie do zapłaty całego czynszu. Dawało to właścicielowi gruntu większą pewność, że cała ustalona suma czynszu rzeczywiście wpłynie do jego kasy.
*[8]Budynek orientowany na rzucie prostokąta, wnętrze jednoprzestrzenne, od zachodu dwa małe pomieszczenia, nad nimi empora chóru. Elewacja frontowa z centralnym ryzalitem, w którym wejscie główne, po bokach dwa zwieńczone ostrołukowo okna (obecnie częściowo zamurowane). Nad rezalitem okrągłe okno z witrażem, szczyt wieńczy mała wieżyczka - sygnaturka. Elewacje boczne, pięcioosiowe z czterema oknami, między nimi schodkowe skarpy. Budynek przykryty dachem dwuspadowym, krytym blachą. W stylu charakterystycznym dla XIX-wiecznego budownictwa sakralnego mennonitów. (Źródło: http://holland.org.pl)


Do znaczących rodów żydowskich w Elblągu należeli Aschenheimowie. Samuel Aschenheim był właścicielem garbarni, handlował drewnem, zbożem i skórami, ponadto był rajcą miejskim i znanym dobrodziejem elbląskiej biedoty. Bankier Samuel Hirsch należał do inicjatorów uruchomienia w 1849 roku stałej komunikacji wodnej między Elblągiem a Krynicą Morską (Kahlberg).
(Źródło: Wikipedia)
Innym znanym elbląskim lekarzem pochodzenia żydowskiego był doktor Samuel Cohn (Kohn), który tytuł honorowego obywatela Elbląga otrzymał za opanowanie epidemii cholery w 1831 roku oraz za bezpłatne leczenie ubogich. W 1842 roku pomagał Cohn Fryderykowi Kallowi uruchomić i później prowadzić zakład wodoleczniczy (Wasserheilanstalt) w Nadbrzeżu (Reimannsfelde).
W 1909 roku w Elblągu powstał oddział, działającego od 26 marca 1893 roku w Berlinie, Centralnego Związku Obywateli Niemieckich Wyznania Mojżeszowego (Central-Verein deutscher Staatsbürger jüdischen Glaubens). Stowarzyszeniem kierował najpierw adwokat Julius Lewinsohn, a po nim dr Georg Heymann, następnie od 1926 do 16 marca 1939 r. dr Leo Lauter (ur.1893, zm.1965). Elbląski oddział miał swoją siedzibę przy ulicy Johanisstrasse (Świętojańska w latach 1945- 1955, do 1981 Parkowa, obecnie 3. Maja).
*[9]Moses Simon miał wpłacić 40.000 talarów do kasy miasta, za ochronę oraz prawo konkurowania (dla siebie i swoich potomków) z jego chrześcijańskimi odpowiednikami w Elblągu.
*[10]Organizacja utworzona 13.10.1843 r. w malej kawiarni nowojorskiej ("Sinsberner" w dzielnicy Lower East Side na Manhattanie) przez 12 niemieckich emigrantów żydowskiego pochodzenia. Inicjatorem założenia bractwa był niemiecki Żyd Henry Jones. Organizacja wzorowana jest na wolnomularstwie, wykorzystuje jego symbole i obrzędy, jednak ma charakter narodowy, a członkiem może zostać (zgodnie ze statutem) wyłącznie osoba, która posiada tożsamość żydowską, świecką lub religijną, opartą na pochodzeniu żydowskim. Celem B'nai B'rith jest zjednoczenie Żydów zgodnie z zasadami talmudycznego judaizmu w duchu masońskim. Podstawowe zadania loży to: zachowanie tradycji i wartości żydowskich, walka z antysemityzmem, a także działalność charytatywna i humanitarna. W 1887 roku, B'nai B'rith rozpoczyna działalność w Berlinie pod nazwą „Loge Germania“ i „Deutsche Reichsloge“. W 1897 roku powstała loża w Monachium. Po dojściu nazistów do władzy (1933) działalność loży w Niemczech była zakazana. W owym czasie organizacja liczyła ponad 9000 członków. W 1955 roku reaktywowano organizację (pod nazwą „Loge Menora“) w Berlinie, a następnie (1963) w Monachium.

Od samego przybycia do Elbląga starał się Hartmann o zezwolenie na druk czasopisma politycznego na obszar Prus Zachodnich, ale wynik jego starań był negatywny - odmowę uzasadniano brakiem cenzora w Elblągu. Po latach jednak, a było to jesienią 1785 roku, Hartmann wykupił oficynę Nohrmanna przejmując też z nią wszystkie jego przywileje drukarskie.
*[12]Willi Otto Ludwig Drost (*10.09.1892 w Gdańsku, †10.11.1964 w Bonn). [...] Jego ojciec był pochodzącym z Dzierzgonia kupcem zbożowym. Edukację rozpoczął w Gdańsku, by potem, w roku 1908, przenieść się do Lipska, w celu pogłębienia wiedzy z zakresu malarstwa i muzyki. Uczęszczał tam do klasy dyrygentury, a kompozycji uczył go ceniony organista i kompozytor Max Reger. Kariera profesjonalnego muzyka jednak nie była mu pisana. I choć Drost nigdy nie stracił zamiłowania do muzykowania, zdecydował, że poświęci się sztuce. Świadectwo dojrzałości otrzymał w Książęcym Gimnazjum w Schleiz w roku 1913. Naukę z zakresu filozofii psychologii, języków i historii sztuki kontynuował w Lipsku, lecz edukację przerwała mu I wojna światowa, której lata 1916-1918 spędzić musiał na francuskim froncie. Po wojnie powrócił na uniwersytet w Lipsku, gdzie pod kierunkiem prof. Augusta Schmarsowa ukończył studia i otrzymał stypendium Springera przy Saksońskiej Akademii Nauk. Na Uniwersytecie w Margburgu ukończył jeszcze romanistykę i germanistykę. Tak oto starannie wyedukowany w roku 1922 został asystentem w Instytucie Historii Sztuki na macierzystym Uniwersytecie Lipskim, a także na Uniwersytecie w Kolonii, gdzie objął asystenturę u profesora historii sztuki, Alberta Ericha Brinckmanna. W roku 1926 osiągnął kolejny stopień kariery naukowej – habilitował się na uniwersytecie w Królewcu. W kolejnych latach prowadził odczyty w Rzymie, m.in. w Bibliotheca Hertziana. W 1930 roku po powrocie do Gdańska objął dwie posady – kustosza w Stadt- und Provinzial Museum i wykładowcy na Wyższej Szkole Technicznej. Na obu stanowiskach szybko awansował – w roku 1932 na uczelni najpierw został profesorem nadzwyczajnym, a siedem lat później profesorem zwyczajnym; w muzeum w roku 1937 objął posadę dyrektora, co zaowocowało przeprowadzką z dzisiejszej ulicy Ogarnej do mieszkania służbowego w kompleksie dawnego klasztoru franciszkanów. W międzyczasie działał w Towarzystwie Badania Sztuki i Stowarzyszeniu Sztuki, a w roku 1934 mianowany został konserwatorem zabytków Wolnego Miasta Gdańska. Jakby tego było mało piastował też stanowisko Państwowego Kuratora Zbiorów Muzealnych na terenie Prus Zachodnich. Po wojnie Drost nie od razu wyjechał do Niemiec, przez pewien czas pomagał polskim historykom w ogarnięciu powojennego koszmaru – wraz z profesorem Janem Kilarskim i doktorem Michałem Walickim odszukiwał dzieła sztuki ukryte w okolicach Gdańska. W roku 1946 na krótko podjął pracę na Uniwersytecie w Hamburgu, a rok później – w Tybindze, gdzie w 1951 otrzymał honorową profesurę. Prowadził także wykłady na uniwersytetach w Sztokholmie i Uppsali. Drost oprócz zarządzania gdańskimi zabytkami zajmował się także pracą naukową. Przedmiotem jego badań było przede wszystkim nowożytne malarstwo północnej Europy. Napisał m.in. „Malarstwo barokowe w krajach niemieckich” (1926); „Malarstwo gdańskie od średniowiecza do końca baroku. Przyczynek do wprowadzenia badań strukturalnych w historii sztuki” (1938); „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” (1940) i „Ornamenty gdańskich kościołów” (1949). Po opuszczeniu Miasta nie zarzucił tematyki gdańskiej – opierając się na materiałach zebranych w Gdańsku opracował pięć monografii inwentaryzacyjnych zawierających pełny opis architektury i wnętrz kościołów św. Jana w Gdańsku (1957), św. Katarzyny (1958), św. Mikołaja i innych kościołów (1959); Kościóła Mariackiego i jego zabytków (1963) i wreszcie św. Trójcy i innych kościołów (1972, pod red. F. Swobody). Monografie te były bezcenne dla powojennej rekonstrukcji, a i dzisiaj są bazą wiedzy każdego historyka sztuki Gdańska. Jego działalność została dostrzeżona i doceniona – w roku 1962, za popularyzację i opracowania zabytków Gdańska otrzymał Nagrodę Kulturalną przyznaną przez radę miejską Düsseldorfu. Dwa lata później za całokształt pracy naukowej przyznano mu nagrodę im. Georga Dehio. Willi Drost zmarł na serce w Bonn 10 listopada 1964 roku, gdzie przyjechał z serią wykładów. W Gdańsku ze względów oczywistych uhonorowano go dopiero po roku 1989. W przypadającą na 10 września 1992 setną rocznicę urodzin, w obecności rodziny i licznych gości, odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową.





Źródło:
S. Gierszewski, Elbląg. Przeszłość i teraźniejszość, Gdańsk 1970, s.18-26, 156-167.
M.G. Fuchs, Nachricht über die königl. preussische Besitznahme der Stadt Elbing 1772 den. 13. Sept., zur Erinnerung nach 50 Jahren, Elbląg 1822.
E.G. Kerstan, Die Geschichte des Landkreises Elbing, Elbląg 1925, s.85-94, 377-388.
F. Mamuszka, Elbląg i okolice Informator krajoznawczy, Gdańsk 1978, s.35-39.
H. Rietz, Z dziejów prasy elbląskiej u schyłku XVIII w., [w:] Rocznik Elbląski, T.4, Elbląg 1969, s. 151-168.
M. Andrzejewski, Prasa w Elblągu 1787-1945, Wydawnictwo "Marpress", Gdańsk 2005, s. 03-53
M. Andrzejewski, Zarys prasy elbląskiej w latach 1918-1945, [w:] Rocznik Elbląski, T.10, Elbląg 1985, s. 97-106.
H. Bauer, 700 Jahre Elbing 1237-1937 : Ein Jubiläums-Kalender auf das Jahr 1937, Bernhard Mroczkowski, Elbing 1937,s.nlb [grafika]
www.galeria-el.pl [dostęp:12.11.2012]
historia.bibliotekaelblaska.pl [dostęp:12.11.2012]
holland.org.pl Katalog zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce [dostęp:28.08.2013]
www.kirkuty.xip.pl/elblag. [dostęp:30.08.2013]
www.sztetl.org.pl [dostęp:30.08.2013]
naszelblag.pl [dostęp:30.08.2013]
www.verwaltungsgeschichte.de [dostęp:03.10.2013]
dlibra.bibliotekaelblaska.pl [dostęp:25.02.2014]
www.mennonitegenealogy.com [dostęp:27.01.2015]
pl.wikipedia.org [dostęp:12.01.2015]
www.elbing.de [dostęp:15.09.2017]