Ostrogóra /Ostrobrzeg - Historia Wysoczyzny Elbląskiej

replica rolex air king watch has been at the forefront of watch making.juice head bars freeze disposable 3000 puffs mango strawberry freeze 8ml are considered to be their number one accessory.

Przejdź do treści




historii Ostrogóry (Scharffenberg) mało dziś wiadomo. Po raz pierwszy osada z 8 włókami (lub może obszar ziemi pokryty w większości lasem?) jest wymieniona 13 listopada 1432 roku w akcie nadania Kadyn (z Pagórkami, Łęczem i młynem w Zajączkowie) przez wielkiego mistrza (w latach 1422-1441)  Pawła von Russdorfa rycerzowi Hansowi von Baisen, czyli Janowi Bażyńskiemu. Dobra te, będące w zastawie za pożyczkę dla Zakonu,  posiadł Bażyński na własność, z prawem dziedziczenia zarówno przez synów, jak  i córki.


Fragment mapy z Scharfenberg na terenie majątku kadyńskiego oraz starostwo tolkmickie. Karte von Ermeland oder zweites Blat von Westpreussen, Endersch, Johann Friedrich (1705-1769). Oprac. ; F. A. Schraembl,  Wien 1789.

Przez wieki folwark Scharfenberg należał do właścicieli majątku kadyńskiego, administracyjnie do obszaru dworskiego (Gutsbezirk) Cadinen. Wśród licznych i wybitnych właścicieli, należących do bogatych patrycjuszowskich i magnackich rodów (Bażyńskich, Działyńskich, J.T. von Schliebena, W. Dąbskiego, W.F.K. von Schwerina, Birknerów), był sam cesarz Wilhelm II.
 
Dzieci z Ostrogóry uczęszczały do szkoły w Kadynach. W roku 1870 powstał projekt by wybudować tutaj wspólną szkołę dla dzieci z Kadyn i Pagórek, ale nie został on nigdy wprowadzony w życie. W 1905 r. w Ostrogórze zamieszkiwało 7 osób.
 
Folwark Scharfenberg w 1939 r. uzyskał w nazwie drugie „f”. Polska nazwa Ostrogóra ustanowiona w 1950 roku jest tłumaczeniem niemieckiego "Scharfen berg", czyli "Ostra góra". Osadę nader często nazywa się też potocznie Ostrobrzegiem.



Po II wojnie światowej folwark był częścią zorganizowanego w Kadynach Państwowego Gospodarstwa Rolnego a później Państwowej Stadniny Koni.



Ostrogóra w 2015 r. fot. http://www.colsenagri.pl/o-firmie

W 1993 r. Ostrogórę wykupił norweski inwestor i powstała tutaj firma C.Olsen Farms Sp. z o.o. zajmująca się hodowlą zwierząt. Nowy właściciel odnowił historyczne budynki oraz zagospodarował przyległy teren. Między innymi drogi i ścieżki zostały wysypane białym grysem, postawiono estetyczne drewniane płoty, pastwiska zostały pięknie wystrzyżone. Do końca 2015 r. funkcjonowała tutaj Spółka C. Olsen Agri sp. z o.o. zajmująca się hodowlą koni arabskich. Do 2018 r. Ostrogóra była siedzibą "C.Olsen Invest" Sp. z o.o., która prowadziła działalność w branży nieruchomości.



Ostrogóra w 2015 r. fot. http://www.colsenagri.pl/o-firmie


Źródło:

D. Barton, Przewodnik krajoznawczy "z myszką" po Wysoczyźnie Elbląskiej, Elbląg 1997, s.109.
MP z 29 grudnia 1950 Nr  A-134, poz. 1720.

   

http://www.colsenagri.pl/o-firmie [dostęp: 04.08.2020]
https://rcin.org.pl/dlibra [dostęp: 04.08.2020]


Wróć do spisu treści