


*[4]W 1809 roku Wilhelm von Humboldt akceptuje bezpośrednią reformę edukacyjną w państwie pruskim. Po 1812 roku Kempowski stał się (wg D. Hempla) "ofiarą" tej reformy, która wymagała od nauczyciela profesjonalizmu. Kempowski miał się poddać egzaminowi, którego nie zaliczył.


ntensywny rozwój osady nastąpił w XIX wieku, kiedy w okolicy zaczął rozwijać się przemysł ceramiczny [zob. niżej], a na pozbawionych drzew stokach założono sady - głównie wiśniowe, w których uprawiano wiśnie reńskie i hiszpańskie. Suchacz był owocowym centrum prowincji. Jednym z ważniejszych zajęć miejscowej ludności było wyplatanie koszy - w owym czasie okolica obfitowała w duże skupiska wikliny.





















[...] Po roku takiej wegetacji napisała Ada [autorka] do wojewódzkiego Wydziału Rolnictwa zażalenie, opisując ciężkie warunki, w jakich przyszło żyć jej rodzinie i to na skutek decyzji władz, ciągłe szykany ze strony powiatowej władzy, o swoich staraniach w sprawie przejęcia domu w Suchaczu.
[...] Suchacz to piękna letniskowa miejscowość nad Zalewem Wiślanym, położona u podnóża Wysoczyzny Elbląskiej. Z jednej strony tafla „wielkiej wody”, z drugiej wysokie do 200m wzniesienia pocięte głębokimi jarami, na dnie których szemrzą strumienie, a zbocza pokrywają zagajniki i starodrzew. Zaiste urokliwa to miejscowość i może dlatego tak przypadła do gustu wrażliwej na piękno natury Adzie. Naprzeciw domu po drugiej stronie torów kolejowych rozlokował się Ośrodek Wczasów Wagonowych PKP. Kilkadziesiąt kroków dalej stacja kolejowa i pojedyncza linia kolejowa łącząca Elbląg z Braniewem, biegnąca wzdłuż malowniczego brzegu Zalewu Wiślanego. Okolica zamieszkała głównie przez rybaków, nauczycieli i robotników kilku okolicznych cegielni. Rolników kilku pochodzących z rzeszowskiego, kieleckiego i konińskiego. Do tego Urząd Gminny, dwie Szkoły Podstawowe i Szkoła Ogrodnicza z gospodarstwem przyszkolnym w Bogdańcu.
Suchacz
Na północny wschód od Elbląga rozpoczyna się Wysoczyzna Elbląska. Tereny te wyrastają prosto z morza, otoczone zewsząd nizinami, są niecodziennym przykładem erozji niżowej, rozwiniętej na jej stokach. Liczne parowy o stromych zboczach i dużym spadku porośnięte są lasami bukowymi. Na ich dnie leżą omszałe głazy wymyte z gliny morenowej przez przecinające potoki. Badania archeologiczne, podczas których natrafiono na wyroby ce z bursztynu, brązu i żelaza, dowiodły okresu wczesno - lub środkowo lateńskiego.
Na tej to wyżynie rozlokowała się wieś Suchacz. Oddalona 11 km od Elbląga leży nisko nad Zalewem Wiślanym i przed ostatnią wojną była popularną miejscowością letniskową. Droga do niej zarówno od strony Elbląga jak i Tolkmicka biegnie wśród laów serpentynami z góry w dół. Domy mieszkańców mało widoczne bo są ukryte wśród wzgórz otaczających z trzech stron Suchacz. Miejscowość bogata w ryby, grzyby i owoce. Mieszkańcy przeważnie robotnicy zatrudnieni w pobliskich zakładach pracy lub w Elblągu, przybyli tu z różnych regionów Polski. W latach 60 - tych i 70 - tych ubiegłego wieku Suchacz był zapleczem letniskowym Elbląga. Rozwinięty był handel spożywczy, pięknie urządzona plaża z płatnym wstępem, wyposażona w sprzęt turystyczny kajaki, pontony, materace, leżaki, a plażowicze chronieni przez ratowników i punkt lekarski. Pociągi kursujące z Elbląga do Suchacza przepełnione do ostatniego miejsca spragnionymi wody, słońca i cudownego powietrza mieszkańcami zadymionego miasta.

Źródło:
E.G. Kerstan, Die Geschichte des Landkreises Elbing, Elbing 1925, s.347-350.
A. Chlebicka-Jeż, Galicjoki , Wydawnictwo"Uran", Elbląg 2003, s.45-49.
Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku , APE, SPE, syg. 25/388, s. 29. ; APE, SPE, syg. 25/388, s. 37.; APE, SPE, syg. 25/388, s. 123; APE, SPE, nr 25, poz.580, k.35. .
P. Nieczuja-Ostrowski, Inicjatywa społeczno-gospodarcza akowskich osadników w powiecie elbląskim w latach 1945-1949,[w:]Rocznik Elbląski, pod red. W.Długołęcki,T.20,Elbląg 2006, s.259.
Elbląg i okolice na starych pocztówkach, pod red. Z.Zajchowskiego, Wydawnictwo Uran, Elbląg 2012, s.346-351.
D. Barton, Przewodnik krajoznawczy "z myszką" po Wysoczyźnie Elbląskiej, Elbląg 1997, s.102
C. Pudor, Die Stadt Elbing und ihre Umgebung, Elbląg 1925, s.46, 73.
F. Sulimierski, B. Chlebowski, W. Walewski, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, tom XI, Warszawa 1884, s.546.
Dirk Hempel, Walter Kempowski. Eine bürgerliche Biographie, München 2007, s.11-15.
APE z/s w Malborku, SPE w Elblągu, Nr 25, poz. 582.
R.F. Mazurowski, Nowe badania nad osadnictwem ludności kultury rzucewskiej w Suchaczu, woj. Elbląskie, w latach 1980 – 1983, A. Pawłowski (red.), Badania archeologiczne w woj. Elbląskim w latach 1980 – 1983, Malbork 1987, s. 141 – 163.
L.J. Łuka, Osadnictwo kultury pomorskiej na prawobrzeżnym Dolnym Powiślu i Wysoczyźnie Elbląskiej., [w:] Rocznik Elbląski, T.3, Gdańsk 1966, s. 3-50.
bbf.dipf.de [dostęp:07.12.2013]
pl.wikipedia.org [dostęp:07.12.2013]
suchacz.eu [dostęp: 12.12.2013]
Deutsches Reichs-Adressbuch :die Ostgebiete, Ausgabe 1941, za Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, http://kpbc.umk.pl [dostęp:31.05.2015]